Bezpieczniki

• Wkładki topikowe
• Bezpieczniki nożowe
• Bezpieczniki automatyczne
• Rozłączniki bezpiecznikowe
• Podstawy bezpiecznikowe

✓ Wkładki topikowe

- urządzenia służące do jednorazowego zabezpieczenia elektrycznego. Bezpieczniki te ulegają zniszczeniu poprzez topienie się, kiedy nasilenie prądu nabiera zbyt wysokiej wartości. Najczęściej używane są w instalacjach starszego typu. Należy pamiętać o odpowiednim doborze topików do urządzenia, które ma zostać zabezpieczone.


✓ Bezpieczniki nożowe

- ich zadaniem jest ochrona przed zwarciem. Charakteryzują się niezawodnością i dużą prędkością operacyjną. Pełnią funkcję ochronną w wielu urządzeniach oraz instalacjach w obiektach. Przeznaczone są do użytkowania przez osoby wykwalifikowane.


✓ Bezpieczniki automatyczne

- zamienniki wkładek topikowych, stosowane najczęściej w instalacjach nowego typu. Są to bezpieczniki wielokrotnego użytku, charakteryzujące się łatwością obsługi. W momencie, gdy natężenie prądu jest zbyt wysokie, przycisk załączający jest wypychany na zewnątrz. Kiedy awaria zostanie usunięta przycisk ten wystarczy ponownie wcisnąć.


✓ Rozłączniki bezpiecznikowe

- urządzenia zabezpieczające instalacje elektryczne poprzez rozłączanie obwodu elektrycznego, gdy występują w nim prądy zwarciowe, robocze lub gdy brakuje prądu. Oprawy rozłączników mają wbudowane wymienne wkładki topikowe.


✓ Podstawy bezpiecznikowe

- stosowane są do przymocowania wkładek bezpiecznikowych oraz zespolenia z zabezpieczonym obwodem.