Przewody, kable

• Przewody instalacyjne
• Przewody warsztatowe
• Linki, druty
• Kable ziemne miedziane, aluminiowe
• Przewody napowietrzne
• Przewody spawalnicze

✓ Przewody instalacyjne

– elementy niezbędne do stałego montażu urządzeń lub maszyn elektrycznych w pomieszczeniach. Przewody w zależności od funkcji pełnionej w instalacji elektrycznej można podzielić na: fazowe (L), neutralne (N), ochronne (PE), ochronno-neutralne (PEN), zerowe, odgromowe. Posiadają aluminiowe lub miedziane żyły o przekrojach od 0,5 do 300 mm². Przewody dostępne w formie drutu lub linki.


✓ Przewody warsztatowe

– oznaczane symbolem OW, idealnie sprawdzają się przy zasilaniu ruchomych i przenośnych urządzeń warsztatowych, domowych i rolniczych, które charakteryzują się przeciętnym poborem mocy.


✓ Kable ziemne

– dzielą się na kable miedziane oraz aluminiowe. Kable miedziane znajdują zastosowanie w energetyce i budownictwie przy podłączaniu wielu urządzeń lub urządzeń pobierających dużo mocy. Kable aluminiowe są dużo lżejsze i łatwiejsze w montażu. Stosuje się je głównie przy podłączaniu urządzeń nie pobierających dużej ilości mocy. Dzięki odpowiedniej izolacji, kable ziemne mogą być mocowane na stałe w trudnych warunkach atmosferycznych oraz ziemi.


✓ Przewody napowietrzne

– linie służące do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. Mocowane są zazwyczaj na izolatorach znajdujących się na słupach. Można wyróżnić przewody gołe, izolowane oraz przewody do kolejowej sieci trakcyjnej.


✓ Przewody spawalnicze

– przeznaczone do łączenia urządzeń spawalniczych. Charakteryzują się odpornością na działanie ozonu, promieni UV, benzyny oraz rozprzestrzenianiem się płomienia itp. Można używać ich w trudnych warunkach atmosferycznych.